Ciąg dalszy sagi o sygnalistach trwa. W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przegłosował poprawki do ustawy o sygnalistach, a wśród nich usunięcie obszaru prawa pracy jako obszaru z którego można zgłaszać nieprawidłowości i podlegać ochronie przed odwetem ze strony pracodawcy. Teraz ustawa wraca do Sejmu, który będzie musiał podjąć decyzję co do poprawek zaproponowanych przez izbę wyższą Parlamentu. Najbliższe posiedzenie Sejmu rozpoczyna się 12 czerwca. Wszystko jednak wskazuje na to, że finalnie etap legislacyjny zostanie zamknięty w czerwcu 2024 r. i ustawa po okresie 3 miesięcy wejdzie w życie.
Co zmieniło się w Senacie?
Informowaliśmy Państwa o przyjęciu przez Sejm ustawy z dnia 23 maja o ochronie sygnalistów.
Link do artykułu: Ustawa o sygnalistach uchwalona! Nowe obowiązki już we wrześniu 2024 roku
Senat 5 czerwca 2024 r. finalnie przyjął 3 poprawki redakcyjne. Natomiast 2 poprawki usuwają prawo pracy z katalogu naruszeń prawa, które mogą zostać zgłoszone lub ujawnione publicznie przez sygnalistę. Z praktycznego punktu widzenia jest to bardzo ważna informacja dla pracodawców, również oświatowych, bowiem to obszar prawa pracy byłby najchętniej wykorzystywany przez pracowników – nauczycieli, niepedagogicznych – do zgłaszania nieprawidłowości i oczekiwania ochrony przed zwolnieniem.
Nie zmienia to jednak faktu, Senat przyjął całą ustawę właśnie z kilkoma poprawkami. Debata w Senacie dotyczyła przede wszystkim tego prawa pracy jako obszaru z którego można zgłaszać nieprawidłowości. Jeżeli Sejm nie odrzuci bezwzględną większością poprawek Senatu to ustawa wejdzie w życie bez obszaru prawa pracy. Będzie wtedy miała mniejsze znaczenie praktyczne w oświacie, ale i tak trzeba będzie ją wdrożyć w szkołach i u wszystkich innych pracodawców zatrudniających ponad 50 pracowników przez opracowanie i przyjęcie:
- PROCEDURY ZGŁOSZEŃ WEWNĘTRZNYCH NARUSZEŃ PRAWA I DZIAŁAŃ NASTĘPCZYCH,
- REJESTRU ZGŁOSZEŃ WEWNĘTRZNYCH.
Ciekawostka
W trakcie debaty w Senacie wyszła na jaw informacja, że w związku z tym, że Polska nie wdrożyła do grudnia 2021 r. dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii Europejskiej Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce postępowanie, które zostało następnie przeniesione na etap postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a TSUE wyrokiem z kwietnia tego roku nałożył na Polskę za niewdrożenie tej dyrektywy do krajowego porządku prawnego karę ryczałtową w kwocie 7 milionów euro oraz zasądził również karę dzienną za każdy dzień opóźnienia we wdrożeniu tej dyrektywy w kwocie 40 tysięcy euro.
Szkolenia i wzorcowe materiały
Jedno jest jednak pewne finalnie ustawa wejdzie w życie z racji chociażby uniknięcia wyższej kary. Kara będzie nalicza do dnia kiedy ustawa wejdzie w życie, czyli we wrześniu lub pierwszej połowie października. Jednak już teraz zapraszamy Państwa na szkolenia dotyczące opracowania i wdrożenia niezbędnej dokumentacji w Państwa jednostkach. Poprawki Senatu nie dotyczyły kwestii obowiązku przygotowania i przyjęcia ww. dokumentów. Zatem w takim czy innym kształcie i tak będzie obowiązek opracowania dokumentacji.
Zapraszamy na szkolenie. Pierwsze szkolenie już 25.06.2024 r.
Źródło:
- ustawa z dnia 23 maja 2024 r. o ochronie sygnalistów (w wersji przekazanej do Senatu).
Stan prawny na dzień:
- 05-06-2024