Już od 1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać obowiązkowo w szkołach prowadzonych przez samorząd i w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej doręczenia elektroniczne. Obecnie trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem do 31 grudnia 2025 r. okresu przejściowego, który będzie dotyczył również jednostek oświatowych.
Co to jest e-doręczenie?
Doręczenie elektroniczne to cyfrowa forma komunikacji podmiotów publicznych (np. jst, organów administracji rządowej) i podmiotów niepublicznych (osób fizycznych, przedsiębiorców, organów prowadzących jednostki oświatowe inne niż jst i organy administracji rządowej)
E-doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (ZPO).
Z elektronicznym doręczeniem powiązane są dwie usługi – świadczenie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE) i publicznej usługi hybrydowej (PUH).
PURDE to usługa elektroniczna, której zadaniem jest przesyłanie korespondencji, jej zabezpieczenie oraz wystawianie dowodów wysłania i doręczenia, a także dowodów technicznych opisujących drogę korespondencji na każdym jej etapie.
PUH to taka usługa przesyłki, w której korespondencja pierwotnie przyjmuje postać elektroniczną, a następnie przez operatora pocztowego (wyznaczonego) jest drukowana, kopertowana i doręczana w postaci papierowej.
Harmonogram wdrożenia e-doręczeń w oświacie
Minister Cyfryzacji ustalił w komunikacie termin wdrożenia doręczenia elektronicznego PURDE. Termin ten był już kilkukrotnie przekładany.
Na podstawie tego komunikatu i zapisów ustawy o doręczeniach elektronicznych możemy ustalić termin wdrożenia doręczeń w oświacie.
I tak:
Podmiot publiczny |
Publiczna usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE) |
Publiczna usługa hybrydowa (PUH) |