Zdarza się, że zatrudniony w szkole nauczyciel lub też pracownik niepedagogiczny jest rodzicem dziecka uczęszczającego do tej właśnie szkoły. Jak wówczas wygląda możliwość jego działania w radzie rodziców?
Nauczyciel mający dziecko w szkole, w które uczy, może, tak jak każdy inny rodzic, skorzystać z przysługujących mu praw związanych z funkcjonowaniem rady rodziców. Przepisy oświatowe nie wykluczają takich osób z grona rodziców, które mogą być wybierane na przedstawicieli rodziców. Z treści przepisu art. 83 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo oświatowe wynika, że w skład rad rodziców w szkołach (także w przedszkolach) wchodzą – po jednym przedstawicielu rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału. W wyborach jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic. Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym. Zgodnie art. 83 ust. 4 cytowanej ustawy rada rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności:
1) wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady;
2) szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad, o których mowa wyżej oraz przedstawicieli rad oddziałowych do rady rodziców szkoły (przedszkola).
Jasno z tego wynika, że, przepisy oświatowe nie zakazują uczestnictwa w radzie rodziców pracowników szkoły. Ewentualny zakaz sprawowania funkcji przez takie osoby mógłby być zawarty w regulaminie rady rodziców.
Choć przepisy nie ograniczają w żadnym miejscu praw rodziców będących jednocześnie pracownikami szkoły, to pozostają jednak wątpliwości natury etycznej. Pracownik szkoły wybrany np. na przewodniczącego rady rodziców może wchodzić w swoisty konflikt interesów. Jego działania mogłyby budzić nieufność zarówno w środowisku rady pedagogicznej i dyrektora szkoły, a także samych rodziców. Mogłyby się w związku z tym pojawiać wątpliwości co niezależności i samodzielności działania rady rodziców, zwłaszcza że rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki.
Podstawa prawna:
Stan prawny na dzień:
- 30-03-2024