Do Sejmu po koniec czerwca 2024 roku trafił projekt zmian zaproponowany przez posłów Trzeciej Drogi w zakresie uwzględnia potrzeb żywieniowych dzieci będących na dietach eliminacyjnych z powodów zdrowotnych (m.in. alergia pokarmowa, nietolerancja pokarmowa). Chodzi o uwzględnienie potrzeb tych dzieci w ramach zapewnienia posiłków w szkołach. Projekt został skierowany do dalszych prac.
Co ma się zmienić?
Zmiana w jednostkach oświatowych dotyczy modyfikacji art. 106a i art. 108 ustawy – Prawo oświatowe.
Kolorem fioletowym zaznaczyłem planowane zmiany przez dodanie nowych zapisów.
Po wprowadzeniu przepisów każde dziecko potrzebujące stosowania diety eliminacyjnej z powodów zdrowotnych będzie miało zagwarantowany posiłek zgodny ze wskazaniami zdrowotnymi.
Art. 106a ustawy – Prawo oświatowe
-
Szkoła podstawowa, z wyjątkiem szkoły podstawowej dla dorosłych, oraz szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, zapewnia uczniom jeden gorący posiłek w ciągu dnia zgodny ze szczególnymi wymagania zdrowotnymi dziecka powodującymi konieczność wyeliminowania z posiłków niektórych składników lub produktów spożywczych i stwarza im możliwość jego spożycia w czasie pobytu w szkole.
-
Korzystanie z posiłku, o którym mowa w ust. 1, jest dobrowolne i odpłatne.
-
Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw edukacji określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki zapewnienia posiłku dla uczniów ze szczególnymi wymaganiami zdrowotnymi powodującymi konieczność wyeliminowania z posiłków niektórych składników lub produktów spożywczych, uwzględniając potrzebę właściwego dostosowania do potrzeb ucznia oraz sposób przygotowania i wydawania posiłków zapewniający jego bezpieczeństwo zdrowotne.
Art. 108 ustawy – Prawo oświatowe
-
Przedszkole w zakresie realizacji zadań statutowych zapewnia dzieciom możliwość korzystania z:
1) pomieszczeń do nauczania, wychowania i opieki;
2) placu zabaw;
3) pomieszczeń sanitarno-higienicznych i szatni;
4) posiłków zgodnych ze szczególnymi wymaganiami zdrowotnymi dziecka powodującymi konieczność wyeliminowania z posiłków niektórych składników lub produktów spożywczych.
-
Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw edukacji określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki zapewnienia posiłku dla dzieci ze szczególnymi wymaganiami zdrowotnymi powodującymi konieczność wyeliminowania z posiłków niektórych składników lub produktów spożywczych, uwzględniając potrzebę właściwego dostosowania do potrzeb dziecka oraz sposób przygotowania i wydawania posiłków zapewniający jego bezpieczeństwo zdrowotne.
Wejście w życie zmian
Ustawa ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Długi okres vacatio legis jest niezbędny, aby placówki i szkoły przygotowały się do zmian, ale również ze względu na wydanie nowych rozporządzeń, które uregulują takie szczegóły jak:
- określenie, w jaki sposób rodzic (opiekun) będzie przekazywał informację o tym, ze dziecko wymaga specjalnej diety,
- wskazanie, jakie osoby są uprawnione do opracowania jadłospisu dziecka ze szczególnymi wymaganiami zdrowotnymi,
- określenie warunków, jakie muszą spełniać procedury przygotowywania i wydawania posiłków,
- sposób dokumentowania realizacji obowiązków w zakresie wypełniania wymogów zapewnienia diety właściwej dla dzieci ze szczególnymi wymaganiami zdrowotnymi.
Źródło:
Stan prawny na dzień:
- 7-07-2024