Kilka dni temu ogłoszono kolejny 25. Ranking Szkół Wyższych „Perspektywy”, a wraz z nim Ranking Kierunków Studiów. Ocenie poddano 74 kierunki studiów w 9 dziedzinach obejmujących nauki: humanistyczne, społeczne, ekonomiczne, ścisłe, przyrodnicze, techniczne, medyczne i o zdrowiu, a także rolnicze, leśne i weterynaryjne. Oferta kierunków objętych Rankingiem musi obejmować jednolite studia magisterskie albo studia magisterskie II stopnia, tak aby zapewnić studentom możliwość kontynuowania nauki po ukończeniu studiów I stopnia na tym samym kierunku – wyjątek stanowi ratownictwo medyczne.
W grupie kierunków przyrodniczych znalazły się: biologia, biotechnologia (studia magisterskie), ochrona środowiska, geografia i geologia. Zgodnie z metodologią Rankingu na końcową ocenę danego kierunku składa się 13 wskaźników w ramach 6 głównych kryteriów takich jak: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał akademicki, potencjał dydaktyczny, potencjał naukowy oraz umiędzynarodowienie. Waga poszczególnych wskaźników w ogólnej ocenie kierunku jest zróżnicowana – najwyższy udział, co najmniej 10%, mają w niej:
- ocena przez kadrę akademicką,
- ewaluacja działalności naukowej (kategoria naukowa dyscypliny wiodącej kierunku),
- jakość przyjętych na studia (wyniki rozszerzonych egzaminów maturalnych osób, które w październiku 2023 podjęły studia na I roku studiów stacjonarnych),
- liczba publikacji w dziedzinie wiodącej, do której przypisany jest kierunek studiów.
W odniesieniu do biologii w pierwszej trójce jednostek naukowych, oferujących studia na tym kierunku znalazły się Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczelnie te utrzymały swoje lokaty w porównaniu z ubiegłorocznym Rankingiem. Ich pozycja w tej dziedzinie od lat jest zresztą trudna do podważenia. Na miejscach od 4. do 6. znalazły się: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Gdański i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie które, podobnie jak uczelnie z pierwszej trójki, zajęły te same miejsca kolejny rok z rzędu. Miejsca od 7. do 9. należą z kolei do Uniwersytetu Wrocławskiego, który w ubiegłym roku plasował się na 6.miejscu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pierwszą dziesiątkę zamykają ex aequo Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie – obie uczelnie awansowały w tegorocznym Rankingu o jedną lokatę.
W odniesieniu do biotechnologii (studia magisterskie) najwyższą ocenę uzyskały Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Gdański, który w ubiegłym roku zajmował 2. miejsce. Na miejscach od 4. do 6., podobnie jak w ubiegłym roku, uplasowały się: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Miejsce 7. przypadło ex aequo Uniwersytetowi Łódzkiemu i Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie, który w ubiegłorocznym Rankingu znajdował się na 13. miejscu. Pierwszą dziesiątkę zamykają Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z awansem o jedno miejsce i Uniwersytet Medyczny w Łodzi, który w tym roku uplasował się o trzy miejsca niżej niż w roku ubiegłym.
Najwyższe oceny w odniesieniu do kierunku ochrona środowiska otrzymały następujące jednostki: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – dwie ostatnie uczelnie polepszyły swój wynik odpowiednio o jedno i trzy miejsca. Na miejscach od 4. do 6. znalazły się: Uniwersytet Gdański, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – z awansem o dwa miejsca i Uniwersytet Łódzki awansujący w tym roku o trzy miejsca. Miejsce 7. objęły ex aequo Politechnika Warszawska i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, który po raz pierwszy od czterech lat znalazł się w pierwszej dziesiątce. Na miejscach 9. i 10. znalazły się Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, który ubiegły roku zajmował miejsce 6. oraz Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja z awansem o trzy lokaty. Zaskakujący jest brak w tym zestawieniu Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale wynika on z faktu, że uczelnia ta nie kształci obecnie w ramach kierunku ochrona środowiska.
W odniesieniu do kierunku geografia w pierwszej trójce, podobnie jak w ubiegłym roku, znalazły się uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Jagielloński. Kolejne miejsca od 4. do 6. zajmują, tak jak w 2023 roku: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Uniwersytet Gdański. Na miejscach od 7. do 10. obserwujemy jednak regularne zmiany. Miejsca te zajmują kolejno: Uniwersytet Mikołaja Kopernika – ze spadkiem o jedną lokatę w stosunku do ubiegłego roku, Uniwersytet Łódzki – z awansem o jedno miejsce, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej – ze spadkiem o trzy lokaty oraz ex aequo na 10. miejscu Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – awansujący o trzy miejsca i Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Tabela rankingowa dla kierunku geologia obejmuje jedynie siedem rekordów, czyli jednostek, w których można studiować ten kierunek na zadowalającym poziomie. Na miejscach od 1. do 4. uplasowały się: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Na miejscu 5. znalazły się ex aequo Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Wrocławski, a na miejscu 7. Uniwersytet Szczeciński.
Na koniec przyjrzyjmy się rankingowi uczelni, które znalazły się w przedstawionych wyżej pierwszych dziesiątkach i które mają w swojej ofercie dydaktycznej co najmniej cztery z pięciu ocenianych kierunków przyrodniczych. Takich uczelni jest łącznie 9. Na miejscach od 1. do 3. znalazły się Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Jagielloński. Miejsca od 4. do 6. zajmują Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Gdański. A miejsca od 7. do 9. należą do Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Uniwersytetu Śląskiego. Możemy założyć, że w odniesieniu do kompleksowego kształcenia na kierunkach przyrodniczych, uczelnie te są obecnie najlepszym wyborem.
Ale…
Pamiętajmy, że rankingi są tylko rankingami. Owszem – mogą być pomocne przy wyborze uczelni, na której planujemy studiowanie kierunku przyrodniczego, ale koniecznie należy wcześniej zapoznać się z programem studiów, jaki oferowany jest przez dane jednostki. I dobrać taki, jaki odpowiada naszym zainteresowaniom i możliwościom – o czym więcej można przeczytać TUTAJ.
Poniżej znajdują się bezpośrednie linki do pełnych tabel rankingowych dla poszczególnych kierunków:
Biologia: https://2024.ranking.perspektywy.pl/ranking/ranking-kierunkow-studiow/kierunki-przyrodnicze/biologia
Biotechnologia: https://2024.ranking.perspektywy.pl/ranking/ranking-kierunkow-studiow/kierunki-przyrodnicze/biotechnologia
Ochrona środowiska: https://2024.ranking.perspektywy.pl/ranking/ranking-kierunkow-studiow/kierunki-przyrodnicze/ochrona-srodowiska
Stan prawny na dzień:
- 2-07-2024