PYTANIE: W trakcie realizacji praktyki zawodowej uczeń klasy 3 technikum zachorował i przedstawił stosowne zaświadczenie lekarskie. Okres praktyki – 3 tygodnie, nieobecność ucznia z powodu choroby – 2 tygodnie. Co z realizacją praktyki zawodowej?
ODPOWIEDŹ:
Szkoła powinna zorganizować i umożliwić realizację praktyki zawodowej w dodatkowym terminie, w tym również w okresie ferii letnich.
Praktyczna nauka zawodu jest organizowana w formie zajęć praktycznych, a w technikum, szkole branżowej II stopnia i szkole policealnej także w formie praktyk zawodowych (§ 4 ust 1 rozporządzenia w sprawi praktycznej nauki zawodu). Praktyki zawodowe uczniów mogą być organizowane w czasie całego roku szkolnego, w tym również w okresie ferii letnich (§ 4 ust. 8 rozporządzenia).
Zgodnie z art. 44h ustawy o systemie oświaty w technikum i branżowej szkole I stopnia, które organizują praktyczną naukę zawodu, śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu ustalają nauczyciele praktycznej nauka zawodu lub osoby prowadzące praktyczną naukę zawodu.
Uczeń/słuchacz jest zobowiązany do odbycia praktyki zawodowej. Brak zaliczenia praktyki zawodowej grozi negatywną ocena śródroczną lub roczną lub nieklasyfikowaniem. W przepisach prawnych nie wskazano ile godzin nieobecności powoduje niezaliczenie praktyk. Wskazano jednak (w art. 44k. 1. u. o s. o.), że uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na tych zajęciach przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w okresie, za który przeprowadzana jest klasyfikacja.
Dla ucznia technikum i branżowej szkoły I stopnia, nieklasyfikowanego z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu z powodu usprawiedliwionej nieobecności szkoła organizuje zajęcia umożliwiające uzupełnienie programu nauczania i ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu. Tak wskazuje art. 44l ust. 5 ustawy o systemie oświaty.
W przypadku nieobecności krótkiej, np. kilkudniowej przed zaliczeniem praktyk i wystawieniem oceny przydatna będzie odpowiedź na pytania: Czy cele praktyki zawodowej zostały zrealizowane? Czy uczeń nabył określone umiejętności i wiedzę praktyczną dotycząca danego zawodu? Zgodnie bowiem z § 4 ust. 3 rozporządzenia praktyki zawodowe organizuje się dla uczniów w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.
Podstawa prawna:
Stan prawny na dzień:
- 11-07-2024
Subskrybuj
Wykup abonament i korzystaj z wiedzy naszych ekspertów