W dniu 3 lipca 2024 r. uczniowie poznali swoje wyniki egzaminu ósmoklasisty i otrzymali zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Formalnie przepisy nie ustalają prawa do odwołania się, ale uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej ucznia oraz mogą zwrócić się z wnioskiem o weryfikację sumy punktów. Sprawdź w jaki sposób to zrobić, z jakich wzorów skorzystać?
Wgląd do pracy egzaminacyjnej
- Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego ucznia, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczenia/informacji o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
- Wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej składa się do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Wniosek może być złożony osobiście przez uprawnioną osobę lub osobę występującą w imieniu zdającego lub przesłany do komisji okręgowej drogą elektroniczną (w tym za pośrednictwem ZIU), faksem lub pocztą tradycyjną, na zasadach wskazanych przez OKE
- Formularz wniosku jest dostępny w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty ogłaszanej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej CKE.
Zobacz:
Wniosek o wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej z egzaminu ósmoklasisty
- Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej – jeżeli to możliwe, w porozumieniu z uczniem lub jego rodzicami – w ciągu nie więcej niż 5 dni roboczych od otrzymania wniosku o wgląd wyznacza termin wglądu (dzień oraz godzinę). O wyznaczonym terminie wglądu komisja okręgowa informuje ucznia lub jego rodziców.
- Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej wyznacza miejsce wglądu. W szczególnych oraz uzasadnionych przypadkach wynikających z niepełnosprawności ucznia dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej może wyrazić zgodę na zorganizowanie i przeprowadzenie wglądu poza siedzibą okręgowej komisji egzaminacyjnej.
- Zasady wglądu:
- Potwierdzenie uprawnienia do dokonania wglądu. Na wgląd należy zgłosić się z dokumentem potwierdzającym tożsamość, np. legitymacją szkolną lub dowodem osobistym (w przypadku rodziców oraz słuchaczy szkoły podstawowej dla dorosłych).
- Forma udostępniania prac do wglądu. Uczniowi lub jego rodzicom udostępnia się pracę egzaminacyjną w formie, w jakiej została przez niego przekazana i oceniona przez egzaminatora. W przypadku rozwiązań zadań ocenianych z wykorzystaniem systemu informatycznego OnE (Ocenianie na ekranie) podczas wglądu udostępnia się wydruk ocenionego zadania lub informację (np. w postaci tabeli) o liczbie punktów przyznanych przez egzaminatora za rozwiązanie każdego zadania otwartego. Przed udostępnieniem pracy do wglądu zabezpiecza się dane osobowe egzaminatora przed nieuprawnionym ujawnieniem.
- Czas trwania wglądu. Czas wglądu do jednej pracy egzaminacyjnej wyznaczony przez dyrektora komisji okręgowej nie może być krótszy niż 30 minut. Na prośbę osoby uprawnionej do wglądu, po upływie czasu wyznaczonego przez dyrektora komisji okręgowej, czas wglądu może zostać wydłużony w takim zakresie, w jakim jest to możliwe, po uwzględnieniu liczby wglądów wyznaczonych na dany dzień.
- Osoby obecne podczas wglądu. Podczas wglądu obecny jest pracownik okręgowej komisji egzaminacyjnej.
- Zasady oceniania rozwiązań zadań. Podczas dokonywania wglądu uczniowi lub jego rodzicom zapewnia się możliwość zapoznania się z zasadami oceniania rozwiązań zadań.
- Przebieg wglądu. Po sprawdzeniu danych osobowych ucznia osoba przeprowadzająca wgląd upewnia się, czy uczeń lub jego rodzice zapoznali się z procedurami wglądu. Po zakończonym wglądzie pracownik OKE odnotowuje realizację wglądu, a uczeń lub jego rodzice potwierdzają to własnoręcznym podpisem.
- Sporządzanie notatek i zdjęć pracy egzaminacyjnej. Podczas dokonywania wglądu uczeń lub jego rodzice mogą sporządzać notatki i wykonywać fotografie pracy egzaminacyjnej.
Wniosek o weryfikację sumy przyznanych punktów
- Uczeń lub jego rodzice mogą zwrócić się z wnioskiem o weryfikację sumy punktów.
- Wniosek wraz z uzasadnieniem składa się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu.
- Formularz wniosku jest dostępny w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty ogłaszanej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie CKE.
Zobacz:
Wniosek o weryfikację sumy punktów w pracy egzaminacyjnej egzaminu ósmoklasisty
- Weryfikacji sumy punktów dokonuje się w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
- Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej do weryfikacji sumy punktów wyznacz egzaminatora innego niż egzaminator, który sprawdzał i oceniał pracę egzaminacyjną, której dotyczy wniosek.
- Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej informuje pisemnie ucznia lub jego rodziców o wyniku weryfikacji sumy punktów w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, którym mowa w pkt. 1.
- Jeżeli w wyniku przeprowadzonej weryfikacji suma punktów została podwyższona, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ustala nowy wynik egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu oraz anuluje dotychczasowe zaświadczenie i wydaje nowe zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
- Uczeń lub jego rodzice są zobowiązani do zwrotu anulowanego dokumentu.
Źródło:
- strona internetowa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (dostęp z dnia 3.07.2024 r.)
- Informator o egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024 oraz od roku szkolnego 2024/2025
Podstawa prawna:
Stan prawny na dzień:
- 3-07-2024