Zespół do Spraw Ochrony Małoletnich przy Ministrze Sprawiedliwości przygotował wyjaśnienia do ustawy o ochronie dzieci. Sprawdź, na jakie pytania odpowiedział. W tej części prezentujemy pytania dotyczące opracowania i wdrożenia standardów ochrony małoletnich.
Kto ma obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich?
-
- Organ zarządzający jednostką systemu oświaty, czyli np. szkołą, przedszkolem, placówką oświatowo-wychowawczą, placówką artystyczną, specjalnym ośrodkiem szkolno-wychowawczym.
- Organ zarządzający placówką oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni.
- Organizator działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich.
- Podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego, w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony małoletnich.
Kto jest organem zarządzającym?
Jest to organ uprawniony do kierowania działalnością, do działania na rzecz i w imieniu danej jednostki/placówki, do prowadzenia jej spraw. Przykładowo dyrektor szkoły jest organem zarządzającym szkołą.
Do kiedy należy zrealizować obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich?
Standardy muszą być wprowadzone najpóźniej w dniu 15 sierpnia 2024 r.
Czy sprawdzanie karalności na podstawie art. 21 ustawy o ochronie małoletnich to są standardy ochrony małoletnich?
Nie. Przepisy dotyczące sprawdzania:
- w Rejestrze z dostępem ograniczonym, lub Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15
danych o karalności
- są odrębne od przepisów dotyczących standardów ochrony małoletnich.
Procedura sprawdzania opisana w art. 21 ustawy o ochronie małoletnich może być włączona do dokumentu standardy ochrony małoletnich tworzonych w danej placówce/działalności.
Jak przygotować skróconą wersję standardów dla dzieci w przedszkolu?
Przede wszystkim zakres przekazywanych informacji oraz sposób ich przekazu musi być dostosowany do wieku, poziomu rozwoju i możliwości intelektualnych małoletnich. Dzieci w wieku przedszkolnym nie umieją czytać i pisać dlatego najodpowiedniejszą formą opracowania skróconej wersji standardów jest forma graficzna. Infograficzny plakat, komiks lub książeczka z obrazkami/piktogramami są dostosowane do kompetencji poznawczych dzieci najmłodszych dzieci.
Źródło:
- strona internetowa Zespołu ds. Ochrony Małoletnich (https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/zespol-do-spraw-ochrony-maloletnich); dostęp 1.07.2024 r
Stan prawny na dzień:
- 3-07-2024